Kungla 20, Tallinn

DSC_0535
2014
esifassaad
1938. a ümberehitusprojekt, insener Solntsev

Tegemist on ehitismälestisega, kus kahes korteris tehti ümberehitusi kahetsusväärselt ilma muinsuskaitse eritingimusteta. Korteri kasutusloa saamiseks peab, aga olemasolev olukord vastama projektile ning mälestises tehtavad muudatused peavad olema kooskõlastatud Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonnas.

Kungla 20 on ehitatud 1930. aastatel. Üürikorteritega maja projekteeris arhitekt Karl Tarvas (Treumann), projekt kinnitati 1933. aastal. Tegemist on nn Tallinna tüüpi majaga, kus mitmekordse puithoone keskteljel on kivitrepikoda ning majal on kõrge soklikorrus. Hoonel on püstpalkidest seinad ning keskne trepikoda on laotud puhta vuugiga silikaattellistest.

Kungla 20 on üks esinduslikumaid Tallinna tüüpi maju, eristudes rikkaliku fassaadidekooriga – puidust nurgaliseenid ning akendealused püstlaudisega tahveldised, mille keskel on pärjad. Tänapäeval on hoonel säilinud fassaadi üldilme, suurem osa aknaid on küll vahetatud uute vastu, kuid säilitatud on raamijaotus. Trepikojas on alles ehitusaegne keraamilistest plaatidest põrand ning paekivist trepp ja käsipuu. Enamus tahveluksi on vahetatud välja metalluste vastu. III korruse korterid on laienenud pööningu korrusele ning katusele on lisaks uukidele paigaldatud katuseaknad.

Ühe korteri muinsuskaitse eritingimused kooskõlastati mais 2014 ning teisel jaanuaris 2016.